Jak korzystać z kantorów internetowych?

Okazuje się, że korzystanie z e-kantorów jest bardzo proste i wygodne. Coraz częściej można się natknąć w sieci na pozytywne komentarze i opinie zadowolonych klientów. Jednak u wielu osób taka forma wymiany walutowej nadal budzi niepewność i obawy. Powodem tego jest brak zrozumienia w zakresie funkcjonowania kantoru internetowego.

Jak wybrać odpowiedni kantor online?

Najlepszym sposobem jest porównanie kilku e-kantorów i wybranie tego, którego oferta jest najbardziej dopasowana do aktualnych potrzeb.
W Internecie możemy znaleźć wiele tzw. "porównywarek kantorów". Jest to serwis zawierający informacje o najbardziej popularnych e-kantorach w sieci, dodatkowo jest wyposażony w specjalną wyszukiwarkę, która umożliwia odnalezienie odpowiedniego kantoru na podstawie dokonanych wyborów. Można samodzielnie decydować o wynikach wyszukiwania, w zależności czy interesuje nas szybkość transakcji, korzystna cena lub inne kryteria.
Wyniki można zazwyczaj sortować według aktualnych potrzeb i porównywać między sobą różne polecane opcje. Większość serwisów, oferujących porównywanie kantorów, posiada możliwość oceniania i wyrażania opinii o danym kantorze. Warto poświęcić kilka chwil i zwrócić uwagę na markę wybranego przez nas e-kantoru. Należy pamiętać o wystawieniu własnej opinii po dokonaniu transakcji.

Konta bankowe.

Wymagane jest posiadanie przynajmniej dwóch kont bankowych, złotówkowego oraz walutowego. Należy pamiętać, że konto walutowe jest otwierane tylko dla jednej waluty. Jeśli zachodzi potrzeba wymiany kilku walut, należy zadbać o odpowiednie rachunki.
Warto korzystać z banków powszechnie znanych. Jest spora szansa, że większa ilość kantorów online będzie obsługiwała właśnie nasz bank. Co za tym idzie? Szybkość transakcji i brak ewentualnych opłat za przelew do obcego banku.

Gdy kantor został już wybrany.

Pierwszym krokiem powinno być zapoznanie się z regulaminem serwisu. Dopiero, gdy wszystko będzie zrozumiałe należy się zarejestrować, a następnie zalogować.
Przeglądarka przy pasku adresu będzie informowała o szyfrowaniu danych, jest to ważna informacja, która będzie świadczyła o bezpieczeństwie serwisu. Korzystając z formularza rejestracji zostaje założony nowy użytkownik. Zazwyczaj formularze rejestracyjne są oddzielne dla klientów indywidualnych i firm. Należy zwrócić uwagę, aby dane dokładnie zgadzały się z danymi, na które są zarejestrowane podawane rachunki bankowe (osoba lub firma rejestrująca jest właścicielem rachunku).

Dokonywanie transakcji w kantorze online.

  1. Pierwszym krokiem jest zdefiniowanie kwoty i waluty do wymiany.
  2. Należy dokonać przelewu poprzez własną bankowość elektroniczną (e-kantor podaje wszystkie dane).
  3. Po zaksięgowaniu pieniędzy możemy w dowolnej chwili zatwierdzić transakcję w e-kantorze.
  4. E-kantor odsyła środki zazwyczaj w ciągu kilkunastu minut od zatwierdzenia, ale zależy to również od godziny zawarcia transakcji oraz rodzaju banku.
  5. Potwierdzenie transakcji zostanie wysłane na maila lub sms (opcjonalnie).

Na tym przykładzie widać, jak decydujące może być posiadanie konta w tym samym banku co kantor internetowy. Na szczęście e-kantory obsługują coraz szerszą gamę banków, by usprawnić transakcję swoich klientów.

Korzyści płynące z korzystania z kantorów internetowych. 

Największą korzyścią jest oszczędność czasu. Wymiana walutowa online nie jest skomplikowana i nie wymaga wychodzeniu z domu w poszukiwaniach odpowiedniego punktu wymiany. Dodatkowo pamiętajmy, że Internet nas nie ogranicza, nie musimy korzystać z miejsc, do których jesteśmy w stanie dojechać. Kantory wybieramy na podstawie najważniejszych parametrów ignorując ich lokalizację. W przypadku większych kwot, ominie nas dyskomfort przymusowego spacerowania po ulicach z gotówką.

Co w przypadku dużych transakcji?

Z wybranym kantorem możemy negocjować podpisanie dodatkowej umowy o współpracy. Należy też dokładniej sprawdzić wiarygodność firmy. Dla transakcji powyżej 15000 Euro wymagane są dodatkowe informacje przekazywane następnie do GIIF

Każdego dnia baza klientów kantorów internetowych powiększa się i zyskuje nowych zwolenników. Tym samym, dla niektórych przedsiębiorców, założenie własnego kantoru może okazać się dobrym pomysłem na biznes internetowy. 

Czytaj więcej: Kantor online jako własny biznes internetowy.

do góry
zamknij